Dążenie do pełnej niezależności to naturalny proces życiowego rozwoju. Rozpoczyna się już od kołyski i trwa nieustannie w dorosłym życiu. Począwszy od wysyłania niemowlęcych sygnałów, poprzez naukę chodzenia i chęć doświadczania na skutek obserwacji otoczenia, kończąc na byciu w pełni ukształtowanym człowiekiem. Jedną z podstawowych ról opiekunów jest zapewnienie maluchowi warunków do samorozwoju oraz sprawowanie nad nim kontroli. Jak dbać o samodzielność dziecka? Sprawdź, o czym musisz pamiętać, jako świadomy rodzic.
Jak definiować samodzielność dziecka?
Samodzielność dziecka to zagadnienie wymagające wielowymiarowego podejścia. Dla jednych może to być chęć malucha do wykonania danego zadania bez pomocy opiekuna, dla drugich zaś zdolność błyskawicznego przyswajania nowych talentów. A jeszcze inni interpretują ją jako umiejętność realizacji podstawowych czynności celem zaspokojenia głównych potrzeb.
Tak czy inaczej, wspieranie młodego człowieka w dążeniu już od najmłodszych lat do uzyskania całkowitej autonomii na wszelkich płaszczyznach życia, to codzienność każdego rodzica.
Jak dbać o samodzielność dziecka?
Samodzielność dziecka to umiejętność nabywana przede wszystkim na skutek obserwacji i naśladowania zachowań dorosłych w trakcie wykonywania przez nich różnych czynności. Przykładowo, maluch przyglądający się rodzicowi skręcającemu meble, idąc jego śladem, zechce chwycić śrubokręt. Przynajmniej w celu imitacji ruchów. Podobnie jak w przypadku podpatrywania zabiegów fryzjerskich lub pielęgnacyjnych, które rodzi w dziecku chęć wcielenia się w identyczną rolę.
Jak najbardziej należy dać mu taką sposobność. Oczywiście pod pełnym nadzorem. Bezpieczeństwo jest w końcu najważniejsze. Sprawując kontrolę nad nauką nowej umiejętności, warto sugerować potencjalne rozwiązania, gdy pojawi się trudna dla Twojej pociechy okoliczność. Natomiast całkowite branie we własne ręce konieczności usunięcia problemu nie do końca sprzyja rozwojowi samodzielności. W końcu jednym z jej filarów jest odnajdywanie drogi wyjścia z newralgicznej sytuacji w pojedynkę.
Rozwój samodzielności dziecka w parze z zabawą? Jest to możliwe!
O samodzielność dziecka i jej rozwój każdego dnia zadbasz poprzez zabawę. Doskonałym przykładem są popularne zabawkowe zestawy majsterkowicza lub dziecięce toaletki. A gdy latorośl chętnie towarzyszy Ci w kuchni, warto zapewnić komfortowe warunki współpracy dzięki pomocnikowi kuchennemu.
Akcesoria na wzór podestów tworzą bezpieczną i wygodną strefę kreatywnej rozrywki. To duże udogodnienie, gdy dziecko pragnie wraz z Tobą przygotowywać słodkie wypieki bądź dowolne posiłki. Fakt, że jest zabezpieczone przed upadkami, pozwala w pełni zaangażować się w formowanie ciasta lub segregację przypraw. Jakiejkolwiek aktywności by się nie podjęło, zyskuje pełną swobodę działania.
Pomocnik kuchenny dla dzieci to świetny pomysł m.in. na prezent dla dzieciaka. Takie rozwiązania zawsze są w cenie, ponieważ w dużym stopniu przyczyniają się do rozwoju samodzielności. Skorzystaj z niego i stwórz maluchowi warunki do angażującej rozrywki.